Víte, jak to chodí v redakční radě Chaberského zpravodaje?

V redakční radě našeho zpravodaje jsem od roku 2011, takže se považuji trochu za „pamětnici“. Ještě před rokem jsem vedla vášnivé debaty o tom, že se ve zpravodaji opravdu otisknou všechny příspěvky, které přijdou, a spíš je problém v tom, aby se jich sešlo dost. Za tu dobu se snad jen jedenkrát nad otištěním článku opoziční zastupitelky váhalo, byl hodně dlouhý, ale nakonec se v následujícím čísle vytiskl. Ne že bych se se vším ztotožňovala, ale jako členka redakční rady jsem se mohla kdykoliv se zaslanými příspěvky seznámit, komunikovat s autory článků a svým názorem ovlivnit podobu výtisku. Ještě na jaře loňského roku jsme domluvili rozšíření zpravodaje na 12 stran, získali spoustu nových přispěvatelů a jednání rady bylo konstruktivní.

Od listopadu loňského roku se vše rázem změnilo. Po odchodu pana Cutycha z redakční rady se stala šéfredaktorkou paní Kunešová, která převzala tisk radničního periodika pevně do svých rukou. Začalo být běžné, že na zaslaný příspěvek se zapomnělo a zůstal bez zveřejnění, texty po redakční úpravě dostaly jiný význam nebo se dokonce opravovaly citace. V březnovém čísle se neotiskl článek občana Dolních Chaber, který se neshodoval s názory vedení obce. Místo toho se zveřejnilo mnoho děkovných dopisů občanů, které ovšem do doby uzávěrky na adresu redakce nepřišly. Spolupráce paní Kunešové s členy redakční rady je minimální, originální příspěvky autorů již nemáme k dispozici, absurdní je, když člen redakční rady neví, jak bude vypadat konečná podoba připravovaného tisku. Mohla bych takto pokračovat dále, snad zmíním ještě osobní útoky paní šéfredaktorky namířené proti vedoucí kulturního centra a knihovny Barboře Šedové.

Moje snaha rezervovat jednu stránku pro opoziční zastupitele, jak je běžné na jiných MČ, dopadla tak, že se otiskne „v rámci vyváženosti“ jeden příspěvek opozičního zastupitele na maximálně ¼ stránky. (Celý článek si pak můžete vyhledat na internetových stránkách MČ – bohužel, i webovou rubriku určenou pro dopisy odmítl starosta založit.) Vedle tohoto příspěvku pak najdete reakci některého z radních, v němž opoziční příspěvek rozcupuje na kusy a zastupitele zahrne urážkami. Posouzení celkové vyváženosti tisku nechávám na čtenářích, ale dokument „Doporučení pro vydávání periodik samosprávami“ (autorem je spolek Oživení) náš Zpravodaj rozhodně nectí. Podle tohoto etického kodexu např. starosta nemá být členem redakční rady, ani by redakce neměla poškozovat opoziční sdělení ironizováním a zneužívat možnost vyjádřit se jako poslední.

Situace pokročila tak daleko, že tři členové redakční rady vyzvali již v únoru Radu MČ k odvolání šéfredaktorky. Rada MČ se tím od té doby velmi vlažně zabývá, dle posledního zápisu pověřila Mgr. Kunešovou stabilizací redakční rady. Pan Tomšů z redakční rady raději odešel sám, nechtěl pracovat v tak nepříjemné atmosféře. Poté, co jsem prošla dubnové číslo, ve kterém najdete chybu nebo překlep téměř na každé stránce a kde chybí i důležité informace z radnice, věřím, že i Rada MČ situaci v redakční radě vyřeší ve prospěch Chaberského zpravodaje.

Přílohy k článku:
Návrh na odvolání šéfredaktorky
Doporučení pro vydávání periodik samosprávami
Dubnové číslo Chaberského zpravodaje po korekci
(překlepy, gramatické a typografické chyby označil profesionální korektor)

1 komentář u “Víte, jak to chodí v redakční radě Chaberského zpravodaje?”

Napsat komentář