Zastupitelstvo, aneb z divadla do divadla

Včera, ve středu 15. března, jsem původně plánoval navštívit divadelní představení v centru Prahy. Nakonec bylo před týdnem svoláno na tento termín 15. jednání Zastupitelstva, tak jsem se rozhodl zůstat v Chabrech. Nelituji toho, divadelní představení to bylo velmi kvalitní, s velkým počtem komických i tragických prvků. Když jsem v roce 2015 navštívil svá první jednání zastupitelstva v Chabrech, byla účast 2 nebo 3 diváci. Včera se představení osobně účastnilo 25 občanů, což také svědčí o vzrůstající kvalitě chaberských „ochotníků“. Další pravidelné představení je naplánováno na 7. června v 18:00 hodin, nezapomeňte si zapsat do diářů.

První dějství bylo trochu pomalejší. Jen schválení programu z minulého zasedání a jednání o programu toho včerejšího zabralo více jak hodinu. Aby ne. Jen o významu slova „kapric“, které jsem do té doby neznal, se jednalo 10 minut. Příště už budeme vědět, že slovo neznamená odvetu, jak bylo prezentováno původně v zápisu, ale „vrtoch“, jak se můžeme dočíst ve slovníku synonym (www.slovnik-synonym.cz). Zápis byl tedy opraven podle přání zastupitelek Šilhové-Šafránkové a Floriánové, jméno druhé bylo odstraněno ze záznamu úplně a představení mohlo pokračovat.

Další část, kterou je možné označit za divadelní, bylo schvalování programu schůze. Nejlépe připravený byl tentokrát zastupitel Vávra, kterému minule skupina ovládající radnici vyřadila jeho body z jednání pro jistotu předem, a proto tentokrát využil bod číslo 2.3. jednacího řádu, který říká: „RMČ je povinna do návrhu pořadu jednání zařadit kromě vlastních návrhů i návrhy podané členy ZMČ a výbory, ale i bod, který navrhuje projednat skupina alespoň 0,5 % občanů městské části. Nutný počet občanů pro podepsání návrhu v absolutním čísle stanoví starosta MČ podle počtu trvale přihlášených k pobytu k 1. lednu.“ Tím se bláhově domníval, že občané vyzráli „na vrchnost“ a zastupitelé navrhované body budou muset projednat. Nikoliv, milý Vávro. Už bylo po pracovní době a tedy na úřadu nebyl nikdo, kdy by ověřil v registru obyvatel, že občané podepsaní pod návrhem (většina jich seděla fyzicky v sále), jsou opravdu občany Dolních Chaber. Tedy přesně podle zákona, ani o čárku víc.

Už je březen a bylo by dobré schválit rozpočet. Jeho obsah ani forma není ideální. Například podle zastupitelky Floriánové (jedna z mála přítomný inženýrek ekonomie) se rozpočet městské části tvoří pouze formálně, nikdo o něm nepřemýšlí a nevede se o něm žádná diskuze. Ale formálně vyhovuje tomu, co požaduje magistrát. Tedy přesně podle zákona, hlavně ani o čárku víc.

Dalším dějstvím bylo opět referendum a kroky z něho vyplývající. Toto téma je „nekonečný příběh“, který pramení podle vyjádření zastupitelky Francové především z toho, že vedení městské části nemá vůbec žádný dlouhodobý plán, jak rozvíjet obec. Neexistuje žádná strategie. Naopak starosta Malina kontruje opakovaně slovy, že učinil všechny nutné kroky a vše činí přesně podle podkladů od právních zástupců.  Toto tvrzení zaznělo na jednání hned několikrát. Tedy přesně podle zákona, hlavně ani o čárku víc.

Poté se do debaty vložili i někteří občané. Tlak vytvářený dlouhodobě na vedení městské části (především z řad účastníků referenda), aby více informovala občany o plánovaných krocích byl po chvíli interpretován tak, že opozice starostovi a jeho kolegům vyčítá, že nedělá nic. Na to zareagovala aktivním vystoupením jedna paní z publika, jejíž jméno se mi nepodařilo zachytit (myslím, že nebyla vyzvána se představit), která začala pana starostu celkem logicky hájit a věcně debatovat s několika přítomnými zastupiteli. Kdyby to nebyla sestra pana místostarosty Malého, zapůsobila by na mě tato část představení ještě věrohodněji.

S přibývajícím časem začínala přicházet únava a tak posledním tématem, které na mě udělalo silný umělecký dojem, byl topol. Pardon, otázka přípravy sportovního hřiště. Nevím, zda jsem to správně pochopil, ale zastupitelé se vzácně shodli na tom, že hřiště stále chtějí, a zástupce rady se zavázal je na každém dalším jednání informovat, jak kauza hřiště pokračuje. Aktuální stav je takový, že čekáme na to, zda obrazí kořenový systém topolu. Poté budeme čekat, kolik žáků se dostane na víceletá gymnázia (podle toho se rozhodne, zda budeme usilovat o nafukovací halu, která bude sloužit jako 2. tělocvična školy, nebo budeme dále usilovat o hřiště). Obávám se ale, že poté budeme čekat, kolik žáků se zapíše příští rok do prvních tříd, poté přijde na řadu topol a pak střední školy. No a pak už budou volby. Tedy přesně podle zákona, hlavně ani o čárku víc.

Tento článek vyjadřuje osobní názory autora (občana Chaber) a není v žádném případě pokusem o oficiální zápis z jednání zastupitelstva. Ten bude vyvěšen na stránkách www.dchabry.cz později.

1 komentář u “Zastupitelstvo, aneb z divadla do divadla”

Napsat komentář