Přijde vám vtipné, když vedení radnice dělí obyvatele na „starousedlíky a naplaveniny“? Mně ne!

V čele České republiky stojí prezident Zeman, který tento týden v rozhovoru pro server iDnes uvedl, že novinář Alexander Mitrofanov, rodák z Ruského Rostova na Donu, by neměl příliš zasahovat do českých politických struktur. Těžko říct, zda to pan prezident myslel jako vtip. Nemyslím si. Pan Mitrofanov žil do svých 20 let v Rusku a posledních 40 let strávil v naší republice, věnuje se české politické scéně a je jedním z nejuznávanějších českých novinářů. Taková prohlášení prezidenta rozhodně nepomáhají sjednocování obyvatel, ba přesně naopak.

V čele Dolních Chaber stojí rada městské části. Její člen pan Vokurka v oficiálním pozvání na akci Ukliďme Česko, která se koná pod záštitou Městské části rozdělil obyvatele na starousedlíky a naplaveniny. Těžko říct, zda to pan radní myslel jako vtip. Nemyslím si. Dolní Chabry se rychle rozrůstají. Hodně rychle. Jen za posledních 5 let se počet obyvatel zvýšil téměř o 20% a trend se určitě měnit nebude. S tím, jak se zvyšuje počet obyvatel, se často objevují i komentáře, kdo zde jak dlouho bydlí. Já bydlím v Dolních Chabrech přibližně 5 let, narodil jsem se v sousedních Kobylisích a 15 let jsem bydlel v sousedních Ďáblicích. Pohledem člověka, který žil nějakou dobu i v zahraničí, se rozhodně necítím jako žádná naplavenina a připadá mi toto označní hodně pejorativní až sprosté.

Pane starosto, pane radní, vážení zaměstnanci městského úřadu. Pokuste se alespoň v oficiálních dokumentech vyvarovat takových „vtipů“. Tato prohlášení radních rozhodně nepomáhají sjednocování obyvatel, ba přesně naopak.

 

 

6 reakcí na “Přijde vám vtipné, když vedení radnice dělí obyvatele na „starousedlíky a naplaveniny“? Mně ne!”

  1. Dobrý den ,
    s tím Mitrofanovem se Vám to povedlo!! Kavárna jak vyšitá!! Také k ní patříte? A co se „naplavenin“ týká, vůbec ten výraz nevnímám pejorativně. Po maturitě jsem přišla do Prahy a od té doby jsem naplavenina ať chci nebo nechci. Asi by to chtělo „zklidnit hormon“…. ;))
    Zdraví Urbanová

  2. Wiki: „Naplavenina je vrstva sedimentů, která se ukládala v dlouhém časovém období, například kolem velkých říčních toků. Díky procesu eroze se sedimenty přenášejí z horního toku do nížinných oblastí, kde naplaveniny tvoří meandry a ostrovy“. Hm, tak to budi asi statousedlik 🙂

  3. Paní Urbanová, přeji krásnou sobotu. To zamyšlení bylo přesně o tom, že nemám rád dělení společnosti tímto nálepkovacím způsobem. Pokud zmiňujete „Pražskou kavárnu“, tak to je další podobné téma, kterým se snaží jedna skupina obyvatel povyšovat (v tomto případě intelektuálně) nad druhou. Pražskou kavárnou se necítím, ale narodil jsem se v Praze, kávu mám rád a vystudoval jsem vysokou školu. Tedy bohužel asi splňuji všechna kritéria být kavárna. Pro „zasmání“ cituju jednu z definic pražské kavárny, která mě dost pobavila: „Včera se mě několik lidí ptalo, co to je ta pražská kavárna, se kterou vede válku náš bujarý prezident a kterou si berou pořad do huby i zdejší přátelé Vladimíra Putina. Kde že jako ta kavárna je a kdo tam teda chodí. Pokusil jsem se najít odpověď: Pražská (stejně jako brněnská, plzeňská, pardubická či ostravská) kavárna představuje ve zkratce všechny občany České republiky, kteří vykazují snahu po kritickém myšlení, čímž silně narušují stabilitu společnosti podle čínského vzoru. Jestliže se jezdí Miloš Zeman učit do Číny, jak zakroutit krkem každému, kdo kriticky myslí, navazuje tím na odkaz Klementa Gottwalda, který se totéž jezdil učit do Sovětského svazu. Jediný problém české kavárny je ten, že do ní nechodí celý národ. Že totiž celý národ nepoužívá v dostatečné míře kritické myšlení a volí si kryptokomunistické debily.“

  4. Podle mě to tak vážné není. Z pozvánky cítím zřejmou snahu hlavní chaberské politické síly (minimálně jednoho jejího zástupce) o jistý druh smíření typu „jde nám o stejnou věc“, jen k tomu vyjádření použila nesprávné prostředky. Co mě opravdu mrzí, je skutečnost, že se ta snaha o smíření odehrává jen tehdy, kdy se to radnici hodí. Když jde o opravdu zásadní věci (viz územní rozvoj MČ), pak radnice těchto nálepek s gustem využije v argumentaci. Moje rodina přišla do Chaber před 13 lety a cítíme se tu doma. Myslím si, že obec by koneckonců mohla i ocenit, když např. právě „naplavenina“ jako já koupí dům, který „starousedlíci“ před deseti lety opustili a nechali chátrat, opraví ho a znovu vrátí život do prázdného místa v ulici. Takže takové osočování se mě opravdu silně dotýká. Obecně vzato si ale opravdu spíš myslím, že pan Vokurka to v pozvánce myslel v zásadě dobře, jen nepochopil, že věci dospěly do bodu, kdy jisté výrazy není radno v běžné komunikaci používat, protože v průběhu sporů s radnicí ztratily svůj obecný význam a čast občanů už je vnímá jako urážlivé.

  5. Rozdělování na náplavy a starousedlíky bylo vždycky a všude napříč místy a dobou. Jistá rivalita patří k životu, ostatně i Sparťani by bez Slávistů byli jen poloviční. Jen to „dělení“ musí být bráno s nadhledem a jistou dávkou humoru. Nesmí být zlé a arogantní.
    Dodnes neumím rozlišit, kdo z mých přátel se v Chabrech narodil a kdo se nastěhoval. Spíše to vnímám podle aktivity a přínosu do naší dnes už společné obce. Můžu se stokrát bít do prsou, že jsem rodák a patriot, když pro obec nehnu prstem. A naopak. Náplava, která jen co se rozkouká, hned se zapojí do kulturního a společenského života, je pro mě ta životodárná nová míza. Inteligentní zástupci toho „starého“ i „nového“ chaberského života se mezi sebou nádherně domluví. A zabedněnec zůstane zabedněncem, ať sedí zadkem na rodné hroudě, nebo vandruje širým světem.

Napsat komentář