Naše sousedka paní Anna Štemberová oslavila 94 let

Zdá se to až neuvěřitelné, ale obyvatelka Dolních Chaber paní Anna Štemberová oslavila 16. dubna již své 94. narozeniny. Dožila se jich v opravdu dobré kondici, kterou by mohli závidět i lidé o deset, dvacet let mladší.

Dozvěděli jsme se o zklamání, které paní Štemberová zažila, když si na toto jubileum nevzpomněl nikdo z radnice Úřadu městské části Praha-Dolní Chabry. Jak paní Štemberová říká, zase tak velké překvapení to nebylo, protože již loni její požehnané výročí radnice ocenila vhozením poukázky do poštovní schránky dcery paní Štemberové.

V ostrém kontrastu s touto skutečností je fakt, že na 94. narozeniny paní Anny Štemberové nezapomněli na radnici Prahy 8. Přišli k ní osobně s blahopřáním, které je zaznamenané na přiloženém snímku. Z tohoto setkání měla paní Štemberová oprávněnou radost.

Myslíme si, že v Dolních Chabrech nebude mnoho dalších občanů podobného věku a do budoucna si budeme přát, aby se přístup radnice v tomto směru změnil.

P.S.: Až po publikování tohoto článku se ukázalo, že paní Klimešová se snažila navštívit paní Štemberovou u ní doma, bohužel se to nepodařilo, takže je třeba férově napsat, že alespoň z této strany snaha byla.  Obecně ale nadále platí, že bychom do budoucna měli najít možnost, jak těmto seniorům vyjádřit naši úctu a obdiv…

 1. To je nádherný věk!! Nečte paní Štemberová náhodou i anglicky? Něco bych pro ni měla:-))… Energií přímo září….

 2. Zdravím,
  Je mi moc líto, že paní Šemberová čekala na přání v den svých narozenin, bohužel díky ochraně dat nikdo z nás v komisi netuší, kdy přesně kdo v Chabrech narozeniny má. Ví to pouze úřednice, která nám to nesmí sdělit. Každý máme v komisi své hlavní pole působnosti, a jsou to tedy dámy z řad seniorek v komisi, které chodí blahopřát. Tyto dámy chodí přát alespoň v daném měsíci, když den neznají. Samotné nás to velice mrzí, řešili jsme to několikrát. Od loňského roku nemůžeme stejně tak například uvádět data narození na pamětní listy k vítání občánků.
  Paní Klimešová za paní Šemberovou letos v dubnu samozřejmě byla, ale nedozvonila se. Ke schránkám se také nedostane, jak každý, kdo v domě byl, ví. Pak se samozřejmě může stát i to, že přání bylo loni doručeno její dceři do schránky, což díky souvislostem, které jsem popsala nepovažuji za nijak hrubě urážlivé. A rozhodně nikdo na oslavenkyni nezapoměl. Duben ještě neskončil a my v komisi za paní Šemberovou samozřejmě stále plánujeme zajít. Nyní, když se dozvídám, že je to příbuzná vaší rodiny, a vy všichni byste rádi, aby bylo přání doručeno v den narozenin, můžeme situaci předcházet a vyřešíme ji v budoucnu snad lépe.
  Paní Šemberové se osobně omlouvám a pokusím se toto nedorozumění vysvětlit, byť nemyslím, že kdokoli vysloveně chyboval, natož s jiným než dobrým úmyslem – nicméně ona měla narozeniny a na narozeniny mají být překvapení pokud možno jen ta příjemná :o).

  Než jsem napsala tento email, obvolala jsem všechny (4) zainteresované z naší strany a zjišťovala, jak se věci mají. Nemám bohužel pocit, že stejným způsobem byl psán i tento článek, což mě lidsky mrzí. Nemám ráda nahodilá nařčení bez znalostí okolností a přesného důvodu, byť se to tady v Chabrech v poslední době stalo módou.
  Článek je z valné části koncipován jako kritika radnice, potažmo bohužel tedy komise, než jako oslava úctyhodného věku zmíněné dámy. A to mě velmi mrzí.
  Ono je obrovsky snadné něco od stolu zkritizovat. Když se něco nelíbí – fajn, zapojte se a zlepšete to. A pokud potřebujete pokárat, ujistěte se, prosím, že znáte všechna fakta.
  Já obdivuji své starší kolegyně za elán, energii a práci, kterou odvádějí ve svém volném čase zadarmo nebo skoro zadarmo. A byť bych si i já přála, aby přání k narozeninám vaší babičky proběhlo jinak a ke spokojenosti ze stran oslavence, musím se zase já postavit za „své babičky“ z komise.
  Věřím, že ve světle okolností, to také jistě chápete
  S pozdravem

 3. Náš soused pan Zdeněk Sucharda , Kobyliská 478, oslavil loni v plné síle
  92 roků. Jestli něco dostal od našeho Obecního úřadu ale nevím.
  Jistě v Chabrech žije víc občanů starších 90 let.
  Proto jim všem přejme hodně zdraví a spokojenosti.

 4. To mne tedy vážně mrzí, pokud se ta diskuse změní v přestřelku, kdo má a kdo nemá nárok na gratulaci od radnice. Pouze jsem popsal fakt, který mne překvapil. Paní Štemberová je mimo jiné jedna z posledních žijících členek Svazu protifašistických bojovníků, o tomto článku předem nevěděla a pokud by se to snad někdo chtěl pokusit změnit na politické téma, tak to budu pokládat za naprostou neúctu k životu člověka, který celý život dával a nic navíc nežádal …

 5. Paní Štemberová si zaslouží úctu a mimo jiné čte anglicky…. smekám. Věřím, že se anglické publikace budou líbit. Děkuji Josefe Doležale za připomenutí a postřeh: také jsem to vnímala jako konstatování faktu a nic jiného.

 6. Tak nakonec jsme si vše vysvětlili a jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré, takže a já jsem moc ráda, že jsem se s paní Štemberovou mohla seznámit, popřát jí vše nejlepší, a strávit v její inspirativní a vitální společnosti báječné dopoledne :o).

 7. Báro,
  nerozumím Tvému vysvětlení – uráží mne to za všechny jubilanty i ostatní – vědí úřednice MČ Praha 8 něco jiného než úřednice MČ Dolní Chabry? Nezlob se, ale tvoje vysvětlení je opravdu protichůdné, cituji Tě: „bohužel díky ochraně dat nikdo z nás v komisi netuší, kdy přesně kdo v Chabrech narozeniny má. Ví to pouze úřednice, která nám to nesmí sdělit. Každý máme v komisi své hlavní pole působnosti, a jsou to tedy dámy z řad seniorek v komisi, které chodí blahopřát.“ konec citace.
  Znamená to, že už nikdo nikdy nepřijde jubilantům popřát k jubileu???
  Od 1. 4. 2018…..?????
  M. Závitkovská

 8. Maru, určitě to neznamená, že se přát jubilantům nechodí, ale systém předávání údajů o nich není ideálně nastavem. Úřad MČ má k dispozici seznamy občanů s trvalým bydlištěm v DCH a ví, kdy se kdo narodil. Úřad předává kulturní komisi seznam jubilantů vždy na následující měsíc, ale od určité doby bez přesných datumů narození. Takže zástupce kulturní komise nikdy neví, kdy přesně za jubilantem přijít . Je to pak nepříjemné pro obě strany, jubilant očekává návštěvu v den svých narozenin a nedočká se, zástupce komise pak často zvoní jiný den a nedozvoní se. Podle mne by se tomu dalo předejít např. včasným zasláním gratulace s uvedením termínu návštěvy, kdy by tento termín šlo po dohodě upravit. Také ověřit, zda v rámci ochrany osobních údajů je opravdu vyloučené datumy narození předat kulturní komisi, možná by stačilo jen ošetřit jejich zabezpečení.

 9. Jen pro pořádek dodám, že dlouholetí známí oslavenkyně, kteří znali její nacionále, omylem sami oslovili Prahu 8, aby přišla poblahopřát, neboť nevěděli, že máme vlastní MČ Praha Dolní Chabry. Tak tedy došlo k „lepší informovanosti“ v tomto konkrétním případě. Pevně doufám, že najdeme nějaké řešení, protože stávající stav produkuje takováhle zbytečná nedorozumění a zklamání. Zatím bohužel mohu jen poděkovat za pochopení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.