Jednací řád zastupitelstva – věčná to mantra

Jednací řád kolektivního orgánu je soubor formálních pravidel, jimiž se řídí jednání tohoto orgánu, případně i jednání jeho výborů či jiných podskupin a jednotek.

Jedním z prvních návrhů, které jsme vznesli na zasedání zastupitelstva, bylo upravit jednací řád zastupitelstva a přiblížit jej řádům ostatních dobře fungujících městských částí. Tenkrát jsme si ještě poněkud bláhově mysleli, že opravdu půjde o otevřenost úřadu a spolupráci všech především. Každý by přeci mohl vnést svůj vklad a dohromady udělat Chabry lepšími. Do řádu jsme chtěli vklínit přenosy ze zastupitelstva, zápisy kdo a jak jmenovitě přesně hlasoval, upravit způsob zveřejňování zápisů apod. Ale to ne, to my v Chabrech nemůžeme potřebovat, přeci.

Jediné změny, které jednací řád a hlavně praktické fungování veřejného zasedání zastupitelstva doznalo, je změna z prosince roku 2015 navržená a odhlasovaná vedením radnice. Tato upravovala časové a početní omezení příspěvků k projednávané věci. Proč ne, urychlí-li se tím způsob projednávání, jedině dobře. Nicméně se nám to jaksi obrátilo i proti občanům, kteří by také chtěli přijít se svou troškou do mlýna. I po letech strávených v politice se někteří představitelé diví, že o věcech, které nejsou přímo řádem upraveny, se dá hlasovat. Nechali se touto novou informací posledně natolik zaskočit, že na březnovém 15. veřejném zasedání dokonce jednomyslně schválili třetí příspěvek (rozuměj nad rámec jednacího řádu) pana Šušáka z řad veřejnosti. Tuto chybu samozřejmě podruhé nezopakovali a příště budou moudřejší.

Jednací řád upravuje též způsob hlasování. Tady někteří členové zastupitelstva musí mít ještě nějakou tajnou podřádovou normu. Vtipné je sledovat především tu část zastupitelů čítající nečleny rady městské části. To se zavelí, že budeme hlasovat. Tito členové okamžitě otočí svůj zrak k panu starostovi a s viditelnou úlevou v očích, zvedají či nezvedají ruce tak, jako on. Opozici je často vyčítáno, že nectí jednací řád, nedostatečně se připravuje na jednání či jiné do nebe volající hanebnosti, ale přátelé, vypadá-li fungující zastupitel takto, pak raději říkám, že budu ráda tím na druhé straně.

Jednací řád upravuje způsob svolávání zastupitelstva. Bývalo dobrým zvykem, mít termíny naplánované rok dopředu. Poslední dobou se však stalo pravidlem, že se zastupitelům nedává vědět termín jeho konání dříve, než je nejkratší možná doba ze zákona, tedy sedm dnů předem.

Jednací řád také upravuje, kdy zastupitelstvo musí o nějakém bodu hlasovat a nemůže si ho tedy většinově smést ze stolu, kdy se mu zlíbí. Projednat bod musí, pokud si jeho projednání přeje 0,5% občanů městské části. Přinesli jste podepsané archy s dostatečným množstvím podpisů? Přinesli jste je proto, že posledně byl Váš bod k projednání na zastupitelstvu smeten většinovým rozhodnutím z programu a ze stolu? Pardon, musí se ověřit, jestli všech 20 lidí opravdu bydlí na území naší městské části, tedy bod odložen.

A přitom by stačilo projevit jenom trochu lidské slušnosti a ochoty a body na jednání zařadit i bez ověření pravosti podpisů na přiloženém archu.

A na závěr omluva. Občas používám výrazy, které si pak musíme na zastupitelstvech dlouze vysvětlovat a vyhledávat. Slovo kapric mi už nikdo neodpáře a skoro se divím, že mě za něj neodvedli ze zastupitelstva rovnou v klepetech. Pro jistotu tedy níže připojuji jednu z definic slova mantra.

Mantra se dá popsat jako slabika, slovo nebo více slov, objevených ve stavu hluboké meditace velkými mudrci. Nejde o žádný jazyk, kterým mluví lidské bytosti. Ty zvuky, které vycházejí z mysli ve stavu supervědomí, vedou člověka výše a výše, dokud nedosáhne dokonalého ticha. Čím je intenzívnější vědomí, tím významovější je použitá mantra. Jejím prostřednictvím si člověk uvědomuje vyšší dimenzi vědomí.

Vzhůru k vyšším dimenzím a hlavně neklesat na mysli! 😉

Napsat komentář